IMG 20210907 WA0002 Copy1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Już w kolejnym dniu wojny (2 września) do niewielkiej miejscowości na Mierzei Wiślanej – Sztutowo (Stutthof) Niemcy przywieźli grupę ok. 150 osób – mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska.

Taki był początek działającego przez 2077 dni obozu koncentracyjnego Stutthof. Ze 110 tysięcy osadzonych tu więźniów z 28 państw, zginęło z wyczerpania, głodu, chorób, masowych egzekucji i ciężkiej pracy 65 tysięcy.

        Co roku 2 września  w Muzeum Stutthof odbywają się uroczystości poświęcone właśnie tej rocznicy. My również, jako wolontariusze i uczestnicy Koalicji Pamięci, w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Stutthof – ja w miejscu pamięci” godnie reprezentowaliśmy placówkę biorąc udział w uroczystościach, które rozpoczęła msza święta w intencji ofiar sprawowana przez biskupa Jacka Jezierskiego. Następnie pod Pomnikiem Ofiar i Męczeństwa złożono kwiaty i zapalono znicze. Gościem honorowym był były więzień KL Stutthof – pan Tadeusz Rydzewski.  Dyrektor Muzeum – pan Piotr Tarnowski – w swoim przemówieniu podkreślał ogromne znaczenie zachowania w pamięci tamtych wydarzeń i przekazania ku przestrodze następnym pokoleniom, by nigdy się nie powtórzyły:

„Oddajmy głos ostatniemu pokoleniu Świadków, które daje nam Świadectwo. Świadectwo prawdy i Świadectwo najwyższej ofiary – ofiary życia.

Wsłuchajmy się w nie. Zapamiętajmy! Bo teraz to My jesteśmy Pamięcią”

 

 

 

 

 

Opracowała:

Bożena Szczodrowska