Jodła "JAGNA" Nadleśnictwo MłynaryOd 1 czerwca 2021 r. rozpoczęło się głosowanie w konkursie „Drzewo Roku 2021” organizowanym corocznie przez Klub Gaja. Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu i podnoszenie świadomości, jak wyjątkowa może być otaczająca nas przyroda.
Jedyna w swoim rodzaju Jodła „Jagna” rosnąca na terenie Nadleśnictwa Młynary pretenduje o tytuł „Drzewa Roku 2021”. Jodła ma 320 cm obwodu i 32 metry wysokości, liczy sobie ok. 123 lat.

Jodła Jagna jest rzadkością, gdyż występuje poza granicami swojego naturalnego występowania. Została posadzona ponad 120 lat temu w ramach doświadczeń naukowych, których rezultaty możemy dzisiaj podziwiać w imponujących rozmiarach tego drzewa. Jej szyszki przypominają świece, których nie można znaleźć pod drzewem, ponieważ po osiągnięciu dojrzałości rozpadają się na gałęziach.
Jodła rośnie na ścieżce przyrodniczej Nadleśnictwa Młynary i jest ważnym punktem chętnie odwiedzanym przez miejscową młodzież i turystów. W jej otoczeniu roztacza się specyficzny mikroklimat bogaty w olejki eteryczne.
Imię Jagna nadali jej uczniowie Szkoły Podstawowej w Młynarach.
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Gminy Młynary z dnia 25 listopada Nr XXVI/186/2020 Jodła „Jagna” uzyskała status pomnika przyrody.
Drzewo do konkursu zgłosiło Nadleśnictwo Młynary oraz Starostwo Powiatowe w Elblągu.
Zachęcamy Państwa do głosowania na Jodłę „Jagnę” na stronie http://www.drzeworoku.pl/
Państwa głos jest niezwykle ważny, ponieważ Jodła Jagna walczy o nominację do tytułu Europejskiego Drzewa Roku.

Info:
Starostwo Powiatowe w Elblągu
Wydział PEKS