Nasze Działania

 

 

        Zespół psychologiczno - pedagogiczny ciągle trzyma fason. Niestety, kto stoi w miejscu, to wmyśl porzekadła się cofa. My się nie poddajemy i ciągle wierzymy, że możemy wiele!!!  ...i  wiele  możemy zmienić. Przecież:

,,Są dwie drogi, aby przeżyć życie.

Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem.

Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko."

  /Albert Einstein /

Pomimo wielu trudności ciągle chcemy prostować ścieżki, budować relacje, odbudowywać zaufanie i układać fundamenty, na których młodzi ludzie być może zechcą postawić swój dom, swoją przyszłość.

      „Jesteśmy architektami swojego przeznaczenia.” ...i chyba nie tylko swojego...

                Jak myślicie  czyj to cytat?           

 

 

Od czego by zacząć???

 

Może od niezbyt słonecznych wakacji??? 

 

       9 sierpnia 2017 roku byliśmy zaproszeni na piknik rodzinny . piknik organizowany dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu. Skorzystaliśmy z zaproszenia. Byliśmy tam.

  Galeria zdjęć

 

            Wysłuchaliśmy koncertu, rozmawialiśmy z uczestnikami i organizatorami.  jednak to co dla nas najbardziej wartościowe to wysłuchanie świadectw  tych, którzy trwają w trzeźwości. To było wyjątkowe  doświadczenie... wiemy, że można, że trzeba i warto:)

            Dzięki temu spotkaniu nawiązaliśmy współpracę z przedstawicielami TEEN CHELLENGE: Piotrem i Beatą Grzeszczuk oraz Krzysztofem Aszeldorfem.

 

Owocna współpraca z TEEN

CHELLENGE

 

TEEN CHELLENGE to Chrześcijańska Misja Społeczna, pomaga ludziom z problemem uzależnienia i bezdomnością.

 

    W okresie od października do grudnia 2017 roku w naszej placówce  odbył się szereg spotkań z panem Krzysztofem Aszeldorfem. Spotkania miały  mieć charakter profilaktyczny, jednak bardzo szybko okazało się, że są one dla uczestników źródłem ogromnych emocji i przeżyć. Wychowankowie usłyszeli prawdziwą historię człowieka, który mając przed sobą wspaniałe życie, karierę i rodzinę z powodu uzależnienia od alkoholu stracił wszystko i stał się osobą bezdomną uzależniona od alkoholu. Pełna wzruszeń historia poruszyła wszystkich, którzy doświadczyli problemu uzależnienia we własnym środowisku rodzinnym. Wychowankowie mogli identyfikować się z różnymi doświadczeniami pana Krzysztofa, którego szczerość, otwartość i życzliwość pozwoliła na zrozumienie powagi problemu. Dla niektórych była motywacją do podjęcia terapii  AA i podjęcia próby zmierzenia sie z własnymi słabościami.

Galeria

 

 

 

Wystawa plastyczna w Bibliotece Elbląskiej

 

        

            Od kilku lat współpracujemy z Biblioteką Elbląską filia nr 5 pry ul. W. Dzięki tej współpracy możemy korzystać nie tylko z zasobów bibliotecznych, ale również w ramach akcji ,,Uwolnić książkę" otrzymaliśmy książki kucharskie do pracowni gastronomicznej, puzzle i czasopisma modelarskie. My zaś w ramach współpracy dostarczamy nasze prace wykonane podczas zajęć plastycznych. Prace te są wystawiane w gablotach biblioteki w okresie przedświątecznym. Tym razem przygotowaliśmy ozdoby ze sznurka, wełny, zimnej porcelany i materiałów naturalnych.  Część z tych prac przeznaczamy na WOŚP oraz upominki dla bliskich.

 

 

 

Planszówkowy zawrót głowy

 

 

 

         W czasie, gdy dominują gry komputerowe wydawać by się mogło, że planszówki przeszły do lamusa. My stawiamy na kontakt w realu, a nie w wirtualnej rzeczywistości. Stawiamy na rozmowę, uśmiech, dotyk i obecność.

15 grudnia 2017 roku uczestniczyliśmy w  spotkaniu z grami panszowymi. Dobry przykład dorosłych, którzy świetnie się bawią przy grach stolikowych nie wymaga komentarza, a możliwość rywalizacji dziecka  dorosłym... no cóż... wspólna zabawa, to sama radość dla obu stron. Emocji nie brakowało!!!

 

Tego wieczora królowały:

 

Rumikub, Abalone, Double, Monopoly, Duszki i wiele, wiele innych. W dobrych nastrojach chłopcy z grupy IV powrócili do MOW. Teraz wszyscy czekamy na następne spotkanie.

 

Co się dzieje w P-P?

 

Czyli z czego warto skorzystać podczas pobytu w naszej placówce.

 

Chcesz zmienić świat - zacznij od siebie.

To oferta specjalnie dla ciebie. Nie zwlekaj! Wybieraj!

   Trening zastępowani agresji - zajęcia skierowane dla osób, które nie potrafią w konstruktywny sposób wyrażać swoich trudnych emocji, złoszczą się, bywają agresywne, w złości  robią i mówią rzeczy, które ranią innych,  nie panują nad sobą  i ponoszą przez to konsekwencje. Ale też dla tych, którzy tłumią złość  i potem niczym bomba wybuchają.

ARTETERAPIA - zajęcia skierowane do osób, które nie lubią zmiany miejsc pobytu, mają trudności w nawiązywaniu nowych znajomości, z trudem przyzwyczajają się do nowego otoczenia, są mało otwarte, czasami nieśmiałe. ale też dla tych, którzy chcą poznać siebie, odszukać w sobie mocne strony i pozytywne cechy.

 

SOCJOTERAPIA - zajęcia skierowane do osób, które wymagają pracy nad sobą w zakresie relacji społecznych, mają słabe kompetencje w relacjach z innymi ludźmi, nie kierują się przyjętymi i akceptowanymi zasadami w rozwiązywaniu konfliktów, nawiązywaniu i utrzymywaniu  znajomości. Ale też dla tych, którzy chcą nauczyć się zachowań asertywnych, rozpoznawać, nazywać i wyrażać uczucia, być empatycznym.

 

TRENING RELAKSACYJNY- zajęcia skierowane dla wszystkich, którzy chcą poczuć, czym jest przyjemne odprężenie, spokój, równowaga. Ale też dla tych, którzy maja zszarpane nerwy i potrzebuję się wyciszyć.

 

 TERAPIA UZALEŻNIEŃ- zajęcia dla osób, które mają świadomość, że są uzależnieni lub zagrożeni uzależnieniem, ponoszą konsekwencje  nadużywania alkoholu i substancji psychoaktywnych. Ale też dla tych, którzy chcą coś zrobić dla siebie i zmienić swoje życie.

 

Ale to nie wszystko!  Możesz skorzystać z pomocy indywidualnie, możesz przyjść z kolegą. Jeśli chcesz nawet z rodzicem!

Tylko proszę cię zacznij lubić siebie  daj sobie pomóc!

 

Zapraszamy ! Zespół psychologiczno - pedagogiczny w składzie:

Anna Wojtczak - pedagog specjalny

Aleksandra Dyks - Łepek - psycholog

Romuald Wesołowski - pedagog