Dobrem się zarażaj

           W dniu 17 grudnia w MOW odbyło się zakończenie akcji "Dobrem się zarażaj". Akcja ta realizowana była w formie konkursów, zajęć i spotkań on-line dla wychowanków placówki w okresie pandemii przebywających w Ośrodku bez możliwości wyjazdu ani odwiedzin osób bliskich. Akcja rozpoczęła się wystawą zdjęć w sepii z życia wychowanków i uwiecznienia ich pasji, zajęć, twarzy i uczuć towarzyszących im podczas pobytu w MOW. Inne realizowane zadania to spotkanie on-line z grupą muzyczna RYMCERZE i zaprezentowanie własnej twórczości muzycznej wychowanków, konkurs kulinarny i świąteczny. Nagrody dla wychowanków ufundował Dyrektor MOW Pan Radosław Żyłowski. Zwieńczeniem akcji były Wigilie w grupach wychowawczych oraz prezenty od studentów EUHE w ramach naszej współpracy z Kołem Naukowym Elbląskich Pedagogów.
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
Za okazane serce dziękujemy serdecznie i życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, niech magia świąt nie opuszcza nas w tych trudnych czasach.
 
 
 
Opracował:
Krystian Kollman i zespół I grupy wychowawczej

Konferencja "Przedsiębiorczy informatyk"

         Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu przeprowadził 10 grudnia  2020 roku Konferencję "Przedsiębiorczy informatyk". Podczas spotkania podsumowano działania  projektu Erasmus+ "Europejska młodzież - cechy wspólne i różnice", który był realizowany w ZSTI w Elblągu przez ostatnie dwa lata. Jako prelegenci oraz goście honorowi swoją obecnością konferencję uświetnili pani dr Danuta Oleksiak z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu oraz pan dr inż. Tomasz Winnicki z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Organizatorzy konferencji zaprosili również naszą placówkę do udziału w spotkaniu. W ramach wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk pani Xymena Swatowska przedstawiła obraz funkcjonowania naszej szkoły oraz zrealizowany w ubiegłym roku projekt unijny, którego celem było przeszkolenie kadry w zakresie opanowywania emocji zarówno przez pracowników ośrodka, jak również naszą młodzież.

    

         Z uwagi na ogólnoświatową sytuację epidemiologiczną konferencja odbyła się zdalnie. Wzięło w niej udział 70 osób – nauczycieli oraz uczniów z elbląskich szkół oraz partner projektu – szkoła z Czech. Spotkanie było źródłem wielu informacji na temat prowadzenia projektu i wymiany inspirujących spostrzeżeń z tym związanych.

 

Opracowała:

Xymena Swatowska

 

 

Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym

         Dnia 09.12.2020r.  odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym. Po uprzednio przeprowadzonych eliminacjach we wszystkich klasach, wyłoniło się ośmiu finalistów. Ostatecznie Mistrzem Szkoły został uczeń klasy ósmej Oskar Płoszaj, II Miejsce zajął uczeń klasy IIA Sebastian Storonowicz, III Miejsce zajął uczeń klasy IIA Remigiusz Padewski.  Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w całym cyklu mistrzostw, a zwłaszcza Zwycięzcom Zawodów.
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
 
 
 
Opracował:
Leszek Grędziński

Nie zmarnuj swojego życia

           W dniu 30 listopada w auli MOW mieliśmy okazję wziąć udział w kolejnym spotkaniu on-line z grupą muzyczną RYMCERZE i organizowanych przez nią zajęciach profilaktycznych "Nie zmarnuj swojego życia". W zajęciach wzięli udział wychowankowie ośrodka oraz pracująca kadra wychowawców i nauczycieli z zachowaniem reżimu sanitarnego. Mieliśmy okazję wysłuchać relacjj z dorastania bohaterów naszego spotkania - Jonasa DJYonasa oraz rapera Bęsika- problemów dorastania, procesu doceniania własnej rodziny, pułapek w tym okresie  życia, jakie czyhaja na każdego młodego człowieka.
 
 
 
                                        
 
      
 
            Ambasadorami projektu pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości są m.in. Dominika Figurska, Jerzy Dudek oraz Tomasz Adamek i Maciej Musiał. Na spotkaniu obecni byli też Dyrektor MOW Pan  Radosław Żyłowski, oraz jego zastępcy- Pan Marek Misztal i Sławomir Żukowski. Nasi wychowankowie mieli możliwość zaprezentowania swojej własnej twórczości muzycznej w rytmie RAP, z autorskimi tekstami. W najbliższej przyszłości mają szansę nagrać swoje utwory pod profesjonalnie przygotowany podkład muzyczny tzw. Bit, który ma szansę na profesjonalne nagranie na płycie CD wraz z utworami młodzieży z MOW w Kielcach w studiu nagraniowym DJYonasa, który prowadził dzisiejsze spotkanie. Elo!!
 
      
 
   
 
 
Opracowała:
Magdalena Kuligowska

Konkurs historyczny

         21 listopada 2020 roku w VI grupie, zgodnie z tradycją, odbył się konkurs historyczny pn. "Tej co nie zginęła.....", który jest podsumowaniem zajęć z obszaru wychowania patriotycznego. Wychowankowie w trzech zespołach: 
 
1. Wypełniali test wyboru, który składał się z 15 pytań, 
2. Układali puzzle - portret marszałka Józefa Piłsudskiego,
3. Odpowiadali na pytania otwarte - 5 rund pytań.
 
Podczas przerw między etapami konkursu chłopcy wysłuchali pieśni patriotycznych z okresu II RP.
Zwycięski zespół otrzymał nagrodę ufundowaną przez organizatora zajęć wychowawcę Bogdana Malczyka.
 
 
   
 
       
 
 
 
 
 
Opracowała:
Kamila Malczyk

Edukacja prawna nieletnich

          W dniu 19 listopada w naszej placówce gościliśmy Pana Zbigniewa, pracownika Służby Więziennej. Pan Zbigniew zajmuje się terapią osób osadzonych w ZK. Spotkanie nasze rozpoczął przywitaniem Dyrektor MOW i  miało ono charakter prewencyjno-edukacyjny a nasi wychowankowie byli bardzo zainteresowani przedstawianymi zagadnieniami z zakresu profilaktyki przestępczości. W spotkaniu brały udział wszystkie grupy wychowawcze z zachowaniem reżimu sanitarnego. Pan Zbigniew opowiedział nam historię jednego z więźniów, młodego mężczyzny, który odbywał karę pozbawienia wolności po raz trzeci. Jest to człowiek zagubiony ale odważny, z bagażem doświadczeń życiowych i napisał dla naszych wychowanków wzruszający list z przesłaniem: "należy zastanawiać się zanim podejmie się jakąkolwiek decyzję, bo człowiek nigdy nie żyje dla siebie samego, powinien pozostawić po sobie coś cennego, winien jest pamiętać po co żyje i w jakim kierunku podąża. Samotność, jaką się odczuwa nie jest dobra dla człowieka. Należy więc docenić każdą chwilę spędzoną z bliskimi".
 
   
 
   
 
 
      
 
   
 
 
Dziękujemy serdecznie za świadectwo, które dla naszych wychowanków pozostanie lekcją przestrogi.
 
 
 
 
Opracowała:
M. Kuligowska
 
 
  
PODZIĘKOWANIE

dla Pana Daniela

Dziękujemy Panu za to, że podzielił się Pan z nami swoją historią.

Jesteśmy wdzięczni za chęć wyjaśnienia nam jak wygląda świat za murami, jakie mogą być konsekwencje wyborów życiowych, które niekiedy mogą skończyć się łamaniem prawa, popadaniem w uzależnienie, realną groźbą długoletniego więzienia. Staramy się zrozumieć, że często lekkomyślnie podążamy „drogą donikąd”, poprzez swoje złe zachowanie, pochopne decyzje, ryzykowne postepowanie i bunt wobec otaczającego świata. Naszym więzieniem są często nasz własne błędne przekonania, uzależnienia, złe wspomnienia i brak nadziei na lepsze jutro. Zbyt łatwo popadamy w pułapki wieku dorastania. Dlatego dziękujemy Panu za świadectwo, które uchroni wielu z nas przed  „najgorszym z możliwych wyborów  życiowych”. Często boimy się o własną przyszłość, o to, że nie znajdziemy w sobie siły aby przeciwstawić się swoim własnym demonom. Ale nie poddamy się i dzięki takim osobom jak Pan Zbyszek i jak Pan, Panie Danielu, mamy dużo więcej wiary w siebie i w innych ludzi.

Bardzo serdecznie Pana pozdrawiamy, życząc  wytrwałości i spełnienia marzeń. Ma pan wiele siły i odwagi oraz prawo do tego, aby zacząć wszystko od nowa. My też mamy marzenia, które mają szansę spełnienia.  

 

Z anielskim pozdrowieniem  wychowankowie

Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego

w Kamionku Wielkim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Konkurs kulinarny

       W dniu 14 listopada 2020 w naszym Ośrodku odbył się konkurs kulinarny zorganizowany przez członków Koła Kulinarnego, tj. Krystiana Kollman, Wiktora Jankowskiego, Krzysztofa Miszkiela oraz prowadzącą Magdalenę Kuligowską. W konkursie pod hasłem "Ciacho na jesień" udział wzięły grupy wychowawcze. Wychowankowie przygotowali pyszne ciasta tj.: orzechowiec, blok czekoladowy i szarlotkę pod chmurką smile

   

   

   

 
              Nagrody ufundował Dyrektor MOW w Kamionku Wielkim Pan Radosław Żyłowski w formie kubeczków ceramicznych dla każdego naszego wychowanka. Dziękujemy za udział i zaangażowanie wychowawców: Pani Anny Patyk Rosiak, Pana Michała Basek i Pani Magdaleny Kuligowskiej.
 
 
   
 
   
 
 
 
 
Opracował:
Krystian Kollman
Koordynator Koła Kulinarnego

Narodowe Święto Niepodległości

       Tradycyjnie, jak od wielu już lat, 11 listopada odbyła się w naszej placówce uroczysta wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod nazwą "Ojcowie polskiej niepodległości". Uczestniczyli w niej wszyscy wychowankowie wraz ze swoimi  wychowawcami oraz Dyrektorzy MOW. Z uwagi na panującą pandemię nie mogliśmy zaprosić gości spoza placówki, jednakże również w tym roku atmosfera podczas uroczystości była podniosła. Wychowankowie grupy VI pod kierunkiem Kamili i Bogdana Malczyk przedstawili krótki rys historyczny wydarzeń, które  w roku 1918 dały wolność naszemu narodowi oraz program poetycko - muzyczny nawiązujący do wydarzeń sprzed ponad stu lat. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne z okresu II RP. Spotkanie zakończyliśmy poczęstunkiem w postaci rogalików, za co dziękujemy nauczycielowi zawodu panu Ryszardowi Kaszczycowi.  Za pomoc w przygotowaniach dziękujemy również Pani Bożenie Szczodrowskiej, Magdalenie Kuligowskiej oraz Katarzynie Narowicz. 

                               

 

 

                              

                                 

 

                                  

 

 

Opracowała:

Kamila Malczyk

Dobrem się zarażaj

         W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym trwa akcja pod hasłem DOBREM SIĘ ZARAŻAJ. Inicjatorem i pomysłodawcą jest Koło Młodych Mediatorów ora wychowankowie grupy I wychowawczej. Inspiracją do ekspozycji fotograficznej z życia wychowanków przebywających w placówce była Pani Agnieszka Pazdykiewicz, autorka artystycznych zdjęć obrazujących uczucia i świat naszych podopiecznych.

   

   

          W związku z akcją trwa także konkurs fotograficzny pod tym samym tytułem. Każda z grup wychowawczych zaprezentuje swoją wystawę. Za zakup antyram do umieszczenia zdjęć dziękujemy Dyrekcji MOW, a za umieszczenie ich w wybranych miejscach dziękujemy naszemu panu konserwatorowi Edwardowi Karpińskiemu.

   

   

   

   

 

Opracowała:

Magdalena Kuligowska

Zajęcia Koła Sportowego

    W ramach  zajęć Koła Sportowego w dniu 4 października wychowankowie grupy I i VII mieli możliwość uczestnictwa w treningu piłki nożnej zrealizowanym przez zaproszonego gościa Pana Szymona Waga, byłego trenera OLIMPII ELBLĄG.

   

         Zajęcia odbyły się na terenie MOW na boisku Orlik z udziałem 8 chętnych wychowanków. Nauka współdziałania, zdrowej rywalizacji oraz nowych technik grania dostarczyła nam wielu pozytywnych wrażeń, a mecz towarzyski na zakończenie treningu okazał się świetną zabawą.

      

        Często spędzamy czas na boisku w miał zasady, iż sport eliminuje niewłaściwe nawyki, ale także uczy solidarności, współpracy i cierpliwości. Serdecznie dziękujemy w imieniu naszej społeczności. Cieszymy się na  kolejne treningi, które są przed nami. Mamy także nadzieję na mecz z zawodnikami Klubu Sportowego OLIMPIA.

 

 

Opracowali:

Krystian Kollman z gr. I

Magdalena Kuligowska